Wakacje w pełni, warto zatem pomyśleć o kreatywnym wykorzystaniu wolnego czasu. Tym, którzy urlop spędzają w mieście, przypominamy o naszej akcji „Kolej na Muzea”, dzięki której z biletem KŚ można korzystać taniej z oferty prawie 30 muzeów i galerii. W najbliższym czasie trzy obiekty z tej listy proponują wyjątkowo apetyczne atrakcje – zarówno dla tych, którzy mają w sobie głód wiedzy, jak i dla miłośników… słodkich smakołyków.

 

Jeśli mówimy o słodkościach, to trudno nie wspomnieć o miodzie. Na imprezę plenerową poświęconą tej szlachetnej substancji zaprasza w najbliższą niedzielę (15.07) Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Podczas Dnia Miodu w chorzowskim skansenie będzie można m.in. poznać historię bartnictwa, posłuchać o roli pszczół w przyrodzie, zobaczyć pokazy wirowania miodu czy samodzielnie wykonać ozdoby z wosku. Na godzinę 13:30 przewidziany został pokaz zdejmowania gniazda os przez straż pożarną, a na 16:00 – koncert zespołu Nivel. W programie nie zabraknie również konkursów i warsztatów dla najmłodszych. Koszt udziału w Dniu Miodu to 8 i 10 zł, ale z naszym biletem przysługuje oczywiście 20% zniżki.

Tym, którym mało będzie jeszcze smaków i aromatów po odwiedzinach w pasiece, polecamy wybrać się do Muzeum Miejskiego w Tychach na nowo otwartą wystawę „Lokal kategorii pierwszej. Tyskie restauracje i kawiarnie w latach 50., 60. i 70. XX wieku”. Jak przekonują organizatorzy, dzięki wystawie zwiedzający przeniosą się do czasów neonów, mebli Chierowskiego i big beatu, nabiorą ochoty na warzonkę i wuzetkę z aromatyczną kawą. Na gości czekają tutaj m.in. archiwalne zdjęcia, meble z tamtych lat, a także takie perełki jak filiżanka z „Mimozy”, mlecznik z „Tyskiej” czy fartuszek kelnerki z jednej z tyskich kawiarń. Ekspozycja będzie czynna do 31.10, a wstęp jest bezpłatny.

Po tylu smakołykach warto zatroszczyć się o strawę dla ducha i… odrobinę ruchu. Z pomocą może przyjść Muzeum w Tarnowskich Górach, które od lipca do września zaprasza miłośników historii na spacery po mieście. Pierwszy spacer już jutro (14.07), kolejny we wtorek (17.07). Motywem przewodnim będą ślady kultu Świętej Barbary, o których opowie Marek Panuś. Jest to część imprezy „Barbórka w środku lata”.