Podczas Światowych Dni Młodzieży Koleje Śląskie przewiozły dodatkowo ok. 27 000 pasażerów – to jedna z najważniejszych liczb, która nakreśla, jak duże było zaangażowanie śląskiego przewoźnika w to wyjątkowe wydarzenie.

Łącznie Koleje Śląskie z myślą o ŚDM i wizycie papieża w Częstochowie zrealizowały 78 połączeń dodatkowych oraz rozkładowych dedykowanych dla pielgrzymów.

Największą popularnością cieszyły się oczywiście przejazdy 28 lipca, kiedy to Ojciec Święty celebrował mszę na Jasnej Górze. W tym dniu pociągami dedykowanymi pielgrzymom do i z Częstochowy podróżowało ponad 17 000 osób. Zainteresowani mogli wybierać spośród 22 nocnych i wczesnorannych pociągów kursujących do Częstochowy oraz 24 pociągów powrotnych. Z myślą o wszystkich mieszkańcach regionu, którzy chcieli w tym dniu wybrać się na Jasną Górę (i nie tylko), przejazdy pociągami Kolei Śląskich w województwie śląskim oraz na odcinku Katowice – Oświęcim były bezpłatne.

Pielgrzymi podróżowali pociągami Kolei Śląskich również w ramach Dni Diecezjalnych. Od 20 do 24 lipca śląski przewoźnik w sumie przewiózł dodatkowo ponad 8000 pielgrzymów. Głównymi kierunkami podróży w tych dniach był Radzionków oraz Oświęcim. Z kolei w ostatnich dniach Światowych Dni Młodzieży Koleje Śląskie wyjechały w trasę specjalną z Katowic do Krakowa-Podłęża. W ten sposób przewoźnik zapewnił transport (tam i z powrotem) dla grupy blisko 700 osób. Przejazd był realizowany na zlecenie archidiecezji częstochowskiej i obsługiwany trzema pojazdami typu EN75. Połączone jednostki miały długość blisko 222 metrów, tworząc jeden z najdłuższych pociągów poruszających się na terenie naszego województwa.

To ogromne przedsięwzięcie wymagało oczywiście dużego zaangażowania pracowników Kolei Śląskich od strony logistyczno-organizacyjnej. Nad kursowaniem pociągów czuwało m.in. 6 dodatkowych dyspozytorów, a o bezpieczeństwo podczas przejazdów zadbało dodatkowo 40 osób. Przed rozpoczęciem przewozów przetestowano procedury bezpieczeństwa związane z potencjalnymi zagrożeniami terrorystycznymi. Koleje Śląskie zatroszczyły się również o obsługę pielgrzymów od strony informacyjnej. Pomocy pielgrzymom na dworcach i peronach w województwie śląskim udzielało 178 informatorów KŚ. Ponadto drużynom pokładowym zapewniono rozmówki w 5 językach. Nie zabrakło również dodatkowej obsługi obcojęzycznej na infolinii oraz anglojęzycznej wersji strony www.