26 maja w naszej siedzibie odbyło się pierwsze spotkanie przewoźników kolejowych działających na Śląsku z przedstawicielami instytucji wspierających pracodawców. Celem spotkania była debata nad wspólnymi możliwościami kształcenia nowych kadr maszynistów i sposobami pozyskania środków finansowych na ten cel.

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Kolei Śląskich, DB Cargo Polska SA, PKP Cargo SA, Kolei Czeskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Transportu Kolejowego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Funduszu Górnośląskiego SA.

Głównym tematem spotkania były „Perspektywy zabezpieczenia demograficznego grupy zawodowej maszynistów pojazdów trakcyjnych”. Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego w strukturze wieku maszynistów dominuje grupa w przedziale wiekowym 55-60 lat. Oznacza to, że za kilka lat ok. 2000 osób będzie odchodzić z czynnego rynku pracy w tym zawodzie.

W porównaniu z tymi danymi Koleje Śląskie są jeszcze kilka lat przed nadejściem takiego momentu, niemniej jednak już teraz warto zastanowić się nad zabezpieczeniem na przyszłość. Stąd też wyszliśmy z inicjatywą, by w szerszym gronie porozmawiać nad możliwymi rozwiązaniami.

– Jest to problem, który będzie dotyczył wszystkich przewoźników – zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Przy braku reakcji może nam grozić wzajemne podbieranie maszynistów, a to nie jest przecież żadnym rozwiązaniem – tłumaczył prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. – Stąd też pomysł, by zawczasu wspólnie podyskutować nad całą sytuacją, a także by zaprosić do tej rozmowy firmy z otoczenia biznesu”.

W trakcie rozmowy zostały poruszone m.in. takie kwestie jak specyfika branży kolejowej na Śląsku, proces szkolenia i warunki zatrudnienia maszynisty, możliwe źródła finansowania szkoleń dla maszynistów czy współpraca przewoźników kolejowych ze szkołami.