A dokładniej na pięć tysięcy – tyle bowiem uczestników festiwalu zdecydowało się na podróżowanie naszymi pociągami na podstawie słynnych już pomarańczowych kuponów. Był to przy tym już piąty raz, gdy dokładamy swoją cegiełkę do organizacji Święta Szlaków Zabytków Techniki. Z okazji tego drobnego jubileuszu na dzień po Industriadzie przygotowaliśmy specjalne przejazdy naszymi pociągami po kolejowej obwodnicy GOP. Z tej propozycji skorzystało blisko 300 osób.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem wśród uczestników Festiwalu cieszyły się linie S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) oraz S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń). Nie brakowało jednak również amatorów podróży w dalsze i mniej popularne kierunki – np. ponad 450 osób zdecydowało się na wyjazd koleją do Cieszyna. Łącznie Industriadowicze przejechali naszymi pociągami ponad 380 000 kilometrów!
Z racji tego, że finał Święta Szlaku Zabytków Techniki odbywał się poza aglomeracją przygotowaliśmy również specjalne kursy zapewniające dojazd do Rybnika i powrót z tamtejszego finału do Katowic. Z kolei dzień później zapraszaliśmy do „ładowania akumulatorów” po festiwalowych szaleństwach. Na fanów kolejnictwa i industrialnych krajobrazów czekały w tym dniu specjalne przejazdy liniami na co dzień nieuczęszczanymi przez pociągi pasażerskie – trasa wiodła m.in. przez Dąbrówkę Małą, Zabrze Makoszowy i Siemianowice Śląskie. W rolę przewodnika wcielił się w tym dniu członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik. W myśl hasła przewodniego tegorocznej edycji festiwalu, że Industria jest kobietą, na pokładzie nie zabrakło wyjątkowej pasażerki – czyli właśnie Pani Industrii.
Według badań prowadzonych przez organizatorów festiwalu już teraz blisko 80 000 uczestników deklaruje, że również za rok wezmą udział w Industriadzie. Mamy zatem nadzieję, że w przyszłym roku także będziemy mogli Was gościć na naszych pokładach. Warto przy tym pamiętać, że zabytki Szlaku Zabytków Techniki można zwiedzać przez cały rok – i tu również zachęcamy oczywiście, by w podróż wybrać się pociągiem. Tym bardziej, że na wakacje część obiektów przygotowała specjalne atrakcje – np. w Bytomiu, w Chorzowie, Czerwionce-Leszczynach, Katowicach, Mysłowicach, Łaziskach Górnych i Świętochłowicach. Dodatkowo część obiektów znajdujących się na Szlaku bierze udział w naszej akcji Kolej Na Muzea – a to oznacza, że z biletem kolejowym można je zwiedzać w niższych cenach.