Degustator, Poeta i Rozrzutny nowymi Antypodróżnikami

Pasażerowie, którzy w pociągach wypatrywali zabawnych grafik z projektu Antypodróżnik, w końcu się doczekali. Ci, którzy wcześniej z minilekcjami kulturalnego podróżowania nie mieli styczności, mogą od dziś nadrabiać zaległości.

Antypodróżnik to akcja, w której poprzez zabawne obrazy zwracamy uwagę na zasady kulturalnego zachowania w pociągu. Każda z grafik przedstawia pasażerom inną zasadę savoir-vivre’u. Obrazy mają też skłaniać do zadania sobie pytania: „Czy ja sam nie jestem Antypodróżnikiem?”. Akcja przede wszystkim ma wywoływać uśmiech i skłaniać do refleksji. W mniejszym stopniu chodzi o udzielanie reprymendy.

Pierwsza odsłona akcji miała miejsce we wrześniu 2015 r., wraz z początkiem roku szkolnego. Druga wystartowała w kwietniu 2016 r., w prima aprilis. Terminy inauguracji poszczególnych części akcji nie były przypadkowe. Antypodróżnik łączy w sobie elementy edukacyjne i zabawne. Zarówno 1 września, jak i 1 kwietnia to dni, które pasowały do koncepcji. Teraz data też nie jest przypadkowa. Po pierwsze, pasażerowie zgłosili wystarczającą liczbę nowych typów Antypodróżnika. Po drugie, jest okres noworocznych postanowień. Być może ktoś zdecyduje, że nie będzie już np. beztroskim poetą.

Wraz z początkiem nowego roku Koleje Śląskie powracają z nową, prawdopodobnie już ostatnią, odsłoną cyklu. Tym razem do wcześniej już znanych dziewięciu typów Antypodróżników dołączają kolejni trzej. Każdy z nich został stworzony we współpracy z pasażerami. Pierwszym jest Degustator, który spożywa alkohol. Drugim jest Poeta, który nie przebiera w słowach. Trzecim jest Rozrzutny, który pozostawia po sobie śmieci.

Poniżej znajdują się grafiki przedstawiające wszystkich Antypodróżników.