Bezpłatny przewóz rowerów na wybranych liniach

Koleje Śląskie zachęcają do podróżowania jednośladem i zwiedzania atrakcji naszego regionu. Od 1 sierpnia 2016 r. rowerowe wycieczki po niektórych turystycznych zakątkach Śląska są jeszcze prostsze – na wybranych trasach obsługiwanych przez KŚ rower można przewozić bezpłatnie.

Bezpłatny przewóz rowerów obowiązuje we wszystkich pociągach rozkładowych KŚ w następujących relacjach: Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Częstochowa, Rybnik – Żory – Pszczyna, Wodzisław Śląski – Chałupki – Racibórz, Katowice – Oświęcim oraz Cieszyn – Czechowice-Dziedzice. Dzięki temu rowerzyści zyskują lepszy dostęp do szeregu atrakcji turystycznych – poczynając od wyjątkowych obiektów industrialnych, z których słynie województwo śląskie, poprzez różnego rodzaju zabytki historyczne, aż po urokliwe zakątki przyrody.

Ciekawym kierunkiem wycieczek mogą się okazać np. unikalne obiekty Szlaku Zabytków Techniki  w Tarnowskich Górach (Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopania Srebra), Rybniku (Zabytkowa Kopalnia Ignacy), Cieszynie (Muzeum Drukarstwa), a także inne przyciągające uwagę miejsca m.in. Park i Muzeum Zamkowe w Pszczynie, czy liczne budowle znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej jak np. XVII-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jerzego w Miasteczku Śląskim. Na miłośników przyrody czekają m.in. parki krajobrazowe Lasy nad Górną Liswartą i Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Pojezierze Palowickie w pobliżu Żor, dolina i meandry Odry w Chałupkach, starorzecza Wisły w okolicach Oświęcimia, gdzie można obserwować rzadkie gatunki ptactwa wodnego, czy też zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły, rezerwat przyrody Segiet oraz sportowa dolina Dolomity w regionie Bytomia, Chorzowa i Tarnowskich Gór.

Dla prawdziwych miłośników jednośladów pociąg może być też świetnym sposobem na dotarcie do interesujących tras rowerowych. Dobrym przykładem może być tutaj Leśno Rajza – szlak przebiegający przez powiat tarnogórski i lubliniecki. Długość całej trasy, wraz z trasami dojazdowymi, wynosi aż 110 km – rowerzyści mają zatem zdecydowane pole do popisu przy planowaniu podróży. Znakomita większość szlaku wiedzie przez lasy, jest też np. możliwość zrobienia pętli wokół jeziora Chechło-Nakło. Trasa przebiega przez kilka miejscowości, w których zatrzymują się Koleje Śląskie (np. Kalety, Koszęcin, Miasteczko Śląskie), dzięki czemu można na różne sposoby zaplanować sobie wycieczkę, startując z różnych punktów – wystarczy wsiąść do pociągu linii S8 (Katowice – Lubliniec) i wysiąść na wybranej stacji. Kształt trasy Leśnej Rajzy można przyrównać do ósemki, której „brzuszki” zbiegają się w Kaletach, dlatego to właśnie z tej miejscowości najwygodniej będzie startować osobom z bardziej ograniczonym czasem. Dzięki temu można podzielić szlak na pół. Więcej ciekawych szczegółów na temat szlaku można się dowiedzieć np. z filmu „Leśno Rajza czyli podróż po zielonych zakątkach Śląska”.

Co istotne dla rowerzystów, podróż łącząca pociąg i rower stwarza możliwości na planowanie wycieczki bez potrzeby jej rozpoczęcia i zakończenia w tym samym miejscu. Bezpłatny przewóz rowerów może się także okazać ciekawą opcją dla osób, które mieszkają bądź pracują w miejscach nieco oddalonych od stacji kolejowych. W takim przypadku połączenie pociągu i roweru może stanowić dobrą (a na pewno zdrowszą) alternatywę dla podróży samochodem.

Oferta obejmuje połączenia kolejowe – bez przejazdów wykonywanych przez zastępczą komunikację autobusową. Więcej szczegółów dotyczących zasad przewożenia rowerów można znaleźć w podstronie Przewóz rowerów.

Schemat linii kolejowych z przewozem rowerów