2017 r. – Rokiem Studenta

Rok 2017 rokiem studenta

Promocyjny bilet miesięczny za 1 zł na październik, nocne pociągi i współpraca przy Juwenaliach. To tylko kilka elementów z dużego planu działań, którymi będziemy chcieli przekonać studentów do podróżowania koleją.

Obecnie uczniowie i studenci stanowią ponad 1/3 naszych pasażerów Kolei Śląskich. Chcemy, aby ten odsetek był jeszcze większy.

Wychodzimy z założenia, że do usług kolei trudno nakłonić ludzi, którzy podróżowali nią rzadko lub wcale. Dlatego bardzo ważne jest przekonanie do niej osób, które rozpoczynają nowy etap swojego życia i będą przez kilka lat korzystały z transportu publicznego. Chcielibyśmy, by już na pierwszym roku studenci mogli doświadczyć tego, że na uczelnię mogą szybko i wygodnie dojechać pociągiem, zamiast stać w korkach lub szukać miejsc na zatłoczonych parkingach pod uczelniami.

Pierwszym krokiem jest zaproszenie do współpracy uczelni wyższych i organizacji studenckich. Już 12 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie, podczas którego zostaną omówione szczegóły koncepcji, a zarazem wysłuchane wnioski i uwagi środowiska akademickiego.

– Chcemy zacząć od rozmów ze studentami, ponieważ to właśnie w ten sposób będziemy mogli najlepiej określić dalszy plan działania. W końcu nikt inny nie określi nam lepiej specyficznych potrzeb tej grupy pasażerów, niż oni sami. Dzięki temu będziemy mogli dopracować formy naszej współpracy i razem promować transport kolejowy w regionie – tłumaczy prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Wśród pierwszych elementów, jakie pojawią się w ofercie, przewidujemy m.in. bilety miesięczne na cały październik za symboliczną złotówkę dla studentów rozpoczynających akademicką przygodę, dodatkowe nocne pociągi od maja do października, którymi będzie można wracać z nocnych szaleństw w stolicy regionu lub innych miast aglomeracji, czy też specjalne pociągi na Juwenalia. Przy czym nie wykluczamy również innych form współpracy, w tym na przykład organizacji praktyk studenckich.

– Tak naprawdę wiele będzie zależeć od kreatywności samych studentów oraz ich macierzystych uczelni – podkreśla prezes Dinges. – Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju formy współpracy, na jakie tylko Koleje Śląskie będą sobie mogły pozwolić. Zresztą więcej o tym wszystkim na spotkaniu lub w naszym manifeście dotyczącym Roku Studenta, do przeczytania którego zachęcam – dodaje.

Poniżej zamieszczamy manifest, w którym wskazujemy zamiar podjęcia konkretnych działań.

Manifest – plik pdf